Seksiologji

Home | Foto | Pershefca | Dashuria Forum | Chat | Sport | Humor | Histori | Libri i Mysafireve | Horoskopi | Lajme | Kulture | Shendeti | Informatik | Te Folura | Shoqeri | Seksiologjia

Ata qe kan dashur gjithnje te dine mbi seksin   Seksi dhe deshirat
Perdite seks bejne 4 perqind e njerezve ne bote. Ne nje sekonde ngjisin trupat e tyre 2 778 burra dhe gra. Si rrjedhim brenda nje sekonde mbesin shtatzane 11 gra.
Judith Makay, keshilltare mjeksore e WHO ka arritur te beje nje "Atlas mbi sjelljet seksuale njerezore" i cili permban te dhenat e mesiperme si dhe te meposhtmet.

Pse behet seks ?
Akti seksual si menyre per tu shumuar filloi te perdorej nga kafshet para 300 miljone vjetesh. Por per 3 000 miljone vite te tera jeta ne toke ishte shtuar per bukuri edhe pa pasur seks. Mendohet se ky shumim eshte kryer nepermjet ndarjes se thjeshte te qelizave, gje qe ka qene e mjaftueshme per te krijuar nje individ te ri.
Biologet kane gjetur se ne ndryshim nga shumimi nepermjet ndarjes se qelizes, shumimi nepermjet aktit seksual sjell si perparesi uljen e perqindjes se paraziteve, mundeson permiresimin e materialit gjenetik te demtuar dhe ben qe nepermjet kombinimit te gjeneve te kete shumellojshmeri individesh.
Nga ana tjeter shumimi nepemjet seksit kerkon shume kohe, para se gjithash mund te mos arrihet te gjehet nje partner i pershtatshem per aktin, ose partneri nuk ka deshire te kete femije.

Kush, sa shpesh dhe sa gjate ?
Amerikanet kryesojne duke kryer 160 akte penetrimi seksual ne vit e duke marre mesatarisht 28 minuta per зdo here. Persa i perket kohezgjatjes, atyre arrijne tґua kalojne vetem brazilianet te cilet marrin 30 minuta per te kryer aktin.
Pas amerikaneve vijne ruset dhe francezet qe kryejne mbi 130 penetrime seksuale ne vit. Ruset duket se e kane me nxitim punen pasi kohezgjatjen mesatare te aktit seksual e kane 12 minuta. Por rekordin ne shpejtesine e kryejes se ketij akti e mbajne tajlandezet me 10 minuta.
Ne Gjermani, зiftet e martuara e bejne 85 here ne vit, te pamartuarat 131 here.

Seksi ne kombe
Banoret e Hongkongut i mbajne kellufet (prezervativet) te fshehura ne kepuce.
Japonezet duan te sigurohen kaq mire gjate aktit seksual saqe kane prodhuar edhe kellufe 183 cm te gjate per te futur te gjithe trupin brenda tyre.
Njezet perqind te burrave italiane kryejne nje here ne jave marredhenie me nje prostitute.
Ne Tajlande seksi eshte kthyer ne nje industri qe ka nje vlere prej 25 miljarde dollaresh amerikane.
Te besh seks ne Hene do te merrte shume kohe dhe do te ishte teper i ngadalte pasi masa e trupit do te ishte 6 here me e lehte se ne Toke.
  Seksi fillon ne koke. Por nuk ka nje zone te caktuar te trurit qe eshte pergjegjese per deshiren seksuale. Ajo eshte nje kombinim i ndezjes se disa pjeseve te trurit qe jane pergjegjese per veprime te veзanta. Vetem kur krijohet ky kombinim lindin deshirat seksuale.
Per rastin e mashkullit, seksi nuk eshte vetem kenaqesi por edhe nje lloj sporti per te stervitur mendimet.
Truri rregullon edhe prodhimin e hormoneve seksuale. Shkenctaret kane zbuluar qe edhe hormoni Prolaktine rritet teper gjate seksit, si tek meshkujt edhe tek femrat. Deri tani dihej vetem qe ky hormon ndikon ne krijimin e qumeshtit te nenes. Por duket te jete i rendesishem edhe per orgazmen. Keshtu meshkujt kane nevoje per pushim pas arritjes se orgazmes pasi niveli i Prolaktines eshte shtuar shume ne trupin e tyre.

Deshira per te kryer marredhenie seksuale
Nga nje kerkim i bere nga fabrikanti i kondomave (Durex) eshte konstatuar qe Hollandezet kryejne marredhenie seksuale mesatarisht 91 here ne vit. Hollandezet zinin vendin e nente ne listen boterore. Ne vendin e pare ishin Francezet te cilet kishin marredhenie seksuale 141 here ne vit. Me pas vijonin Amerikanet me 138 here dhe ne vendin e trete ishin Ruset me 131 here ne vit.
Ne nje kohe kur kafshet kryejne aktin vetem per tu shumuar, eshte seksi per njerezit nje forme argetimi. Per njerezit akti seksual eshte gjithashtu nje faktor i rendesishem per te pasur nje lidhje te forte dhe te shendeteshme me partnerin. Njeriu ka disa periudha ne jeten e tij ku deshira per seks shtohet apo pakesohet.
Zakonisht keto periudha kane formen e dallgeve, pra edhe nese ndonjehere nuk do te keni deshire per te pasur marredhenie mos u merzisni pasi do te jete nje situate e perkohshme.
Problemi eshte vetem qe nevoja seksuale midis partnereve nuk ecen gjithnje paralelisht. Kjo gje mund te sjelle probleme brenda lidhjes me partnerin.
Mos u besoni te afermve apo shokeve te cilet ju thone qe kane te pakten 3 here ne jave marredhenie me partnerin e tyre. Nga kerkime te ndryshme qe jane zhvilluar eshte konstatuar qe njerezit kryejne me rralle aktin seksual se sa u tregojne njerezve te tjere. Keshtu rreth 40% e burrave midis moshes 18 dhe 45 vjeз kryejne me pak se nje here ne 2 jave aktin seksual.
Kini kujdes nga monotonia ne shtrat. Rreziku me i madh ne nje marredhenie te gjate seksuale eshte merzitija dhe monotonia ne shtrat . Monotona si dhe irritimet e vogla te perditshme te cilat merren me vete kur shkon ne shtrat mund te influencojne negativisht motivin per te pasur marredhenie me partnerin. Nga kjo vjen qe kryerja e aktit te rrallohet nga nje here apo dy ne jave ne nje here ne muaj ose me rralle se kaq. Kur зifti vjen ne nje situate te tille eshte mire te krijohet dicka e re. Nje faktor i rendesishem ne kete periudhe eshte kreativiteti i cili e mban lidhjen sa me te fresket.

Cregullimet seksuale   Transseksualet
Keto crregullime jane demtime qe ndodhin gjate ndonje stadi te ciklit seksual te cilat pengojne partneret te shijojne kenaqesine qe lind gjate aktivitetit seksual.
Keto crregullime mund te lindin ne cfaredo lloj moshe, madje dhe kur me pare personi ka patur pergjigje normale gjate aktivitetit seksual; ato mund te shfaqen gradualisht ose menjehere dhe mund te prekin nje stad ose disa te aktivitetit seksual.
Shkaqet mund te jene fizike, psikologjike ose te perbashketa.
Faktoret emocional perfshijne probleme te te dy partnereve si p.sh. disharmonia e partneritetit, mungesa e besimit tek partneri apo e komunikimit te hapur midis tyre; kurse faktoret psikik perfshijne ato brenda individit si depresioni, faji apo frika seksuale, traumat post seksit etj.
Ne shkaqet fizike do te permendja drogat e ndryshme (narkotiket, stimulantet, alkooholin, nikotinen, antihistminiket), crregullimet te lidhura me dhimbjen e mesit, prostaten, traumat, crregullimet endokrine kryesisht tiroide, hipofize dhe gjendres mbiveshkore, si dhe semundjet e ndryshme.
Nje risk i shtuar ndodh tek diabetiket, njerezit qe abuzojne me alkooholin e drogat e ndryshme dhe ata qe kane disharmoni kronike me partnerin apo mjedisin perreth.
Crregullimet seksuale klasifikohen ne kater sipas stadit te ciklit seksual: crregullime te deshires seksuale (libidos), crregullime te jetes seksuale (frigiditeti tek femrat dhe impotenca tek meshkujt), crregullime te orgasmes dhe dhimbja gjatet koitusit, aktit seksual.
Crregullimet seksuale jane me te shpeshta ne moshat e reja te te rriturve, d.m.th. midis moshes 20- dhe 30-vjecare, grupmoshe kjo ku mbizoteron numri i njerezve qe kerkojne ndihme mjeksore per probleme te tilla.

Parandalimi:
Se pari: Shoqeria duhet te jete teper e hapur dhe te kete nje komunikim konstruktiv per problemet e lidhura me trupin dhe seksin. Po keshtu imazhi i raporteve midis pirnderve ka nje rol predominant tek femijet dhe ardhmeria e jetes se tyre seksuale. Eshte teper i keshillueshem komunikimi i hapur dhe harmonia me partnerin, gje e cila mund te parandaloje precipitimin e nje crregullimi seksual; po keshtu ne rastet e ekzistences se crregullimeve seksuale ka rendesi komunikimi i hapur midis partnereve per problemin dhe ndihma qe ata duhet ti japin njeri-tjetrit ne zgjidhjen e tij.
Ndihma ne zgjidhjen e crregullimit seksual tek partneri eshte ne fakt ndihme ndaj vetvehtes. Nuk eshte asnjehere turp te kerkohet ndihme tek miqte, qofte edhe ndihme te kualifikuar me vone.

Se dyti:Shmangia e abuzimit me alkooholin dhe marrjes se drogave te tjera.

Se treti: Ne rastet e traumave seksuale apo perdhunimeve jane te nevojshme keshillimet individuale apo e ashtuquajtura grup-terapia.

Simptomat:
Tek te dy partneret e ciftit:

mungesa e interesit ose deshires per seks
paaftesia per tu ndiere i kenaqur
dhimbja gjates koiuts-it


Tek burrat:

Paaftesia per te arritur erektimin
paaftesia per te mbajtur erektimin gjate gjithe aktit
vonesa ose mungesa e ejakulacionit
paaftesia per te kontrrolluar ejakulacionin ne kohen e nevojshme (orgasmes mashkullore)


Tek grate:

paaftesia per te cliruar mjaftueshem muskujt vaginale per lejimin e koitus-it
paaftesia per te arritur orgasmen femerore

Mjekimi eshte gjithmone individual.

  Transseksual quhet personi qe nga ana mendore dhe e ndjenjave ndjehet tÒ‘i perkase gjinise tjeter, nuk ndjehet i lumtur ne gjinine qe ka dhe don ta nderroje.
Studimet kane treguar se arsyeja qe зon ne transsekualitet eshte me teper biollogjike sesa psikologjike.
Perqindja e vetevrasjeve eshte e larte nder transseksualet.
Gjinia eshte nderruar per here te pare nepermjet operacionit ne Angli me 1948-ten.
Suedia ishte vendi i pare ne bote qe e beri te ligjshem nderrimin e gjinise nepermjet operacionit me 1972-shin.
Nga nje studim i quajtur "Transseksualizmi" i bere nga psikiatri Mikael Landйn nga Goteborgu, del se ne Suedi kane nderruar gjinine te pakten 400 vete. Mosha mesatare ka qene 25 vjecare por me te shumtit kane kerkuar te operohen qe ne moshen 18 vjecare. Nente nga dhjete te tille ndjehem shume me mire pas operacionit. Shume arrijne te nisin per here te pare jeten seksuale. Ndersa perqindja e vetevrasjeve pakesohet pas operacionit.
Rreth 20 persona ne vit kerkojne te nderrojne gjinine ne Suedi.
Ai qe kerkon te nderroje gjinine ne Suedi duhet me pare te flase me nje mjek. Me pas kryhet nje hetim i cili merr te pakten dy vjet - ku pacientit i duhet te kaloje permes disa testeve dhe provave te jeteses si gjinia e kundert. Mbas hetimit nderrimi i gjinise duhet te aprovohet nga Keshilli Ligjor i Udheheqjes Shoqerore. Nese pacienti klasifikohet si i qendrueshem nga ana psiqike dhe shoqerore dhe si nje "transseksual i vertete" atehere behen pregatitjet per te nderruar gjinine, se pari nepermjet trajtimit me hormone e pastaj operacionit.

Keshtu kthehet nje burre ne grua:
Gjendra e organit mashkullor kthehet ne ate femrore, klitoris. Lekura e penisit vishet mbrapsh brenda duke u kthyer ne vagine me ndihme te hormoneve dhe kirurgjise plastike. Hormonet bejne gjithashtu gjoksin te rritet. Qimet e padeshirueshme hiqen nepermjet elektrolizes, disa operojne edhe kordat e zerit. Nje burre qe eshte shnderruar ne grua mund te arrije orgazme.

Keshtu kthehet nje grua ne burre.
Veza, matriksa dhe gjoksi hiqen. Krijohet nje penis me lekure nga kofshet. Personi perdor kanalin e meparshem te urines si dhe klitorisi mbetet. Gruaja e kthyer ne burre nuk mund te prodhoje sperme apo tÒ‘i ngrefet.

  Pergatiti: Bujar Esati (((...bullo...)))